studio WEZOM
Menu Menu
+48 575 920 136
+48 733 180 393
do góry

Co to jest SEO? Jak działa Google?

Gleb Krawczenko
17 Kwietnia 2016

Co to jest SEO?

SEO (ang. search engine optimization) oznacza proces optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek. Specjalista SEO jest osobą, którą rozumie sposób działania wyszukiwarek.

Jak działa Google?

To proste, przynajmniej w zamyśle. Małe programy (zwane web crawlers) wędrują po sieci, odwiedzając kolejne strony i przyznając im punkty. Potem te punkty służą do układania rankingów decydujących o pozycjach stron wśród wyników wyszukiwania.

A za co dostaje się te cenne punkty? Kategorie są tylko trzy:

Linkowania – jeśli jakaś strona jest obficie cytowana na innych stronach, musi stanowić autorytet! Dlatego podstawowym czynnikiem oceny stron jest to, jak często są linkowane na innych stronach i jaką wysoką pozycję w rankingu zajmują strony, które do niej linkują – link ze strony uznanej za wartościową jest cenniejszy niż link ze strony uznawanej przez Google za niegodną uwagi.

Słowa kluczowe – użytkownik, kiedy zadaje wyszukiwarce pytanie, wprowadza odpowiednie słowa kluczowe. Kiedy szuka leku na ból głowy, wpisuje pewnie „lek na ból głowy” czy coś podobnego. Strona, która zawiera to słowo, najlepiej wyeksponowane większą czcionką czy pogrubieniem, zostaje przez wyszukiwarkę uznana za odpowiadającą na zapytanie użytkownika, czyli zarazem godną jego uwagi.

Sygnały z serwisów społecznościowych – najnowsze usprawnienia w wyszukiwarce Google sprawiły, że jej algorytm bierze pod uwagę... naszych znajomych! Kiedy szukamy pizzerii, Google doda punkty tej pizzerii, o której wspominali na portalu społecznościowym nasi znajomi. Szczególnie cenne są wskazania z serwisu społecznościowego Google, czyli Google+, ale podobno pomagają też linkowania z Facebooka i innych serwisów.

Dodaj komentarz
Interesujące komentarze
Katarzyna
17 Kwietnia 17
bardzo ciekawa informacja!