Outsourcing to zlecenie określonych zadań firmie zewnętrznej która specjalizuje się w swojej dziedzinie. Outsourcing jest stosowany, aby zredukować koszty w firmie. Przykładem mogą być usługi informatyczne związane z utrzymaniem serwera, bądź stworzenie projektów graficznych. Do podstawowych korzyści outsourcingu oraz motywacji biznesowych przedsiębiorstw, które się na niego decydują należą:
Korzyści outsourcingu IT jest wiele. Jest to interesujące rozwiązanie zarówno dla przedsiębiorców, których nie stać na stworzenie własnego działu, jak również dla firm, które z uwagi na duże koszty chciały by je ograniczyć, potrzebują dodatkowego wsparcia programistycznego lub specjalistów pracujących w ściśle określonych technologiach.
Zalety outsourcingu:
Cena usług programistycznych w modelu outsourcingowym ustalana jest indywidualnie. Stawki godzinowe zależą od rodzaju technologii, poziomu doświadczenia programisty oraz wielkości projektu (czas współpracy) oraz dodatkowych wymagań klienta. Na ostateczną cenę outsourcingu programistów wpływ ma też ilość potrzebnych specjalistów. Podejmując takądecyzję warto pamiętać, że wynajmując firmę zewnętrzną unikamy wielu kosztów związanych m.in. z rekrutacją, benefitami, wynajęciem dodatkowej powierzchni biurowej, ewentualną chorobą pracownika bądź urlopem.
Outsourcing możemy podzielić na dwie kategorie:
Outsourcing pełny oznacza, że firma zewnętrzna będzie odpowiedzialna za świadczenie kompleksowej usługi z wybranej dziedziny.
Outsourcing selektywny oznacza, że klient ma możliwość selekcji odpowiednich obszarów w swojej firmie jakie ma objąć umowa outsourcingowa. Możliwość wyboru obszaru jakie ma objąć umowa pozwala na maksymalne dopasowanie usług do potrzeb firmy.
Dynamiczny rozwój firmy idzie w parze z m.in. zatrudnianiem nowej kadry, wzrostem kosztów zatrudnienia (wraz ze wzrostem doświadczenia) oraz kupnem nowoczesnego sprzętu. Do tego doliczyć trzeba również wiele dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem biura, obowiązkami pracodawcy, programami socjalnymi oraz benefitami dla pracowników, a także rosnące wciąż koszty pracy i wymagania w branży IT. W nowoczesnych firmach, które działają na styku nowych technologii, tworzących lub rozwijających własne narzędzia cyfrowe generuje to stale rosnące koszty, które może ograniczyć właśnie outsourcing pracowników IT. Umożliwia on takim firmom pozyskanie wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników przy jednoczesnnym zredukowaniu kosztów związanych z ich utrzymaniem.
Outsourcing specjalistów z branży IT może znacznie ograniczyć koszty zatrudnienia. W naszym przypadku oszczędności widać już na przykładzie samej stawki godzinowej. Nasz dział IT znajduje się na Ukrainie, gdzie koszty pracy programisty są znacznie niższe niż w Polsce i zaczynają się od 45 zł na godzinę. Dodatkowo zatrudniając naszego specjalistę nie muszą się Państwo martwić o koszt rekrutacji, najmu i utrzymania biura, zakupu sprzętu, opieki socjalnej, benefitów itd. Powierzając prace zewnętrznej firmie otrzymują Państwo profesjonalną kadrę oraz gwarancję jakości.
Koszt outsourcingu programisty w naszej firmie zaczyna się od 45 zł za godzinę pracy.
Wszystko zależy od wielkości outsourcowanego działu, rodzaju technologii oraz ilości pracowników. W przypadku dużych projektów oszczędności mogą iść w setki tysięcy, a nawet miliony złotych. Pokazuje to rodzimy przykład sprzed kilku lat. Analiza przeprowadzona przez jedną firm z branży urządzeń transportowych wykazała, że koszt outsourcingu kadry IT był tańszy o około 300 tys. złotych w perspektywie roku, niż utrzymywanie własnego działu IT. W tym przypadku usługodawcy postanowiono przekazać opiekę nad platformą sprzętowo-programową firmy, administrowanie systemem SAP, prace rozwojowe Basis oraz infrastrukturę centralną (kopie zapasowe, UPS). Po oszacowaniu i porównaniu kosztów kontraktu outsourcingowego oraz utrzymywania stałego działu IT, okazało się, że outsourcing w ciągu roku o był tańszy o ponad 300 tys. złotych, natomiast w ciągu 5 lat pozwalał zaoszczędzić blisko dwa razy tyle. Wszystko dzięki ograniczeniu wydatków na wynagrodzenia, pakiety szkoleń czy sprzęt służbowy dla stałego zespołu informatyków.
White label jest rodzajem współpracy między firmami, w którym produkty wykonane przez producenta sprzedawane są pod marką dystrybutora. Możemy porównać to do podwykonawstwa. Jednak w tym przypadku, firma, która wykonała dany produkt nie będzie z nim utożsamiana.
W naszym przypadku oznacza możliwość podwykonawstwa przy tworzeniu oprogramowania na zasadach White Label. Taka forma współpracy zapewnia wiele korzyści firmom technologicznym, zarówno tworzącym własne oprogramowanie jak również rozwijającym je dla klientów zewnętrznych:
Korzyści White Label: