browser adware remover
Kod promocyjny : 
w górę

Outsourcing programistów szansą dla polskich firm.

Mateusz Markowski
19 Marca 2018
Komentarze: 0

Obok Polaków ukraińscy programiści należą do najlepszych na świecie. W dodatku ich umiejętności dobrze się uzupełniają i pomagają wypełnić kadrowe luki, które dynamicznie rozwijająca się branża IT od lat próbuje bezskutecznie wypełnić.

 

Polska to jedno z najlepszych źródeł specjalistów z branży informatycznej na świecie. W rankingu Hacker Rank pod tym względem ustępujemy tylko Chińczykom i Rosjanom, a wyprzedzamy m.in. Niemców i Amerykanów. Polskim programistom przyznano również 1. miejsce w zakresie znajomości języka Java. Wydaje się zatem, że nie potrzebujemy specjalistów IT z innych krajów. Okazuje się jednak, że outsourcing programistów z Ukrainy może być bardzo korzystnym rozwiązaniem.

 

Braki kadrowe w Polsce i outsourcing IT

Obecnie w polskim sektorze IT pracuje ok. 130 tys. specjalistów. Miejsc pracy wciąż przybywa, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów rośnie, a popyt znacznie przewyższa podaż. Kadrowe luki wciąż się zwiększają, a polskie firmy poszukują pomocy…za granicą.

Ten proces zaczął się jeszcze w czasach, kiedy polska branża IT nie była tak silnie rozwinięta. Wykwalifikowani specjaliści często emigrowali wówczas w celach zarobkowych do Niemiec i Wielkiej Brytanii. To tam się rozwijali, pracowali i wielu z nich zdecydowało się już pozostać. Dynamiczny rozwój branży w ostatnich latach tylko ten problem pogłębił, podobnie jak rosnące na skutek dużego popytu płace. Aby pozyskać dobrych specjalistów polskie firmy proponują wysokie pensje, atrakcyjne benefity i pakiety zdrowotne. Oczywiście programiści mają świadomość, że są cennym dobrem na rynku i skutecznie to wykorzystują, zwiększając swoje oczekiwania.

Coraz więcej firm za główny cel outsourcingu IT uważa Ukrainę. Aktualnie kraj ten zatrudnia ponad 90 000 specjalistów IT, wśród których aż 50 000 to twórcy oprogramowania (Ukraine Digital News and AVentures, IT Ukraine: IT services and software R&D in Europe’s rising tech nation, February 2016). Według prognoz w 2020 roku liczba pracowników z branży informatycznej na Ukrainie może przekroczyć 200 000.

Outsourcing programistów to szansa na zniwelowanie luki kadrowej

Według ostrożnych szacunków w Polsce aktualnie brakuje ok. 50 tys specjalistów IT i mimo coraz rzadszej emigracji, atrakcyjnych oferty dla studentów, wsparcie rządu oraz programów zachęcających kobiety do programowania kadrowa luka wciąż się powiększa. Polscy przedsiębiorcy z nadzieją stawiają więc na specjalistów IT z Ukrainy. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że aż 47% obywateli Ukrainy pracujących w Polsce ma ukończone studia wyższe. Z ich usług korzystają zwłaszcza firmy przy naszej wschodniej granicy. W samym Lublinie pracuje ponad 1000 informatyków z Ukrainy.

Braki kadrowe, wysokie oczekiwania finansowe programistów i wciąż rosnące zapotrzebowanie na specjalistów IT powodują, że koszty utrzymania działu IT wciąż rosną. Dzisiaj to specjaliści dyktują warunki firmom, to jednak już w niedalekiej przyszłości może się zmienić.

Wynajem programistów stał się sposobem na zmniejszenie luki kadrowej, ale ważna jest również aspekt finansowy. Outsourcing działu IT to również minimalizacją kosztów przy jednoczesnym poszerzeniu jego kompetencji. Decydując się na tę formę współpracy firma może liczyć na wsparcie zewnętrznego zespołu, wyspecjalizowanego w określonym obszarze lub technologii oraz specjalistów wnoszących porządane umiejętności i doświadczenie w danej dziedzinie. Tu na pomoc Polakom coraz częściej przychodzą specjaliści zza Buka, oferując jakościowy leasing pracowników IT.

 

Programiści z Ukrainy szansą dla polskich firm

 

Ukraina zajmuje obecnie 3. miejsce na świecie pod względem ilości posiadanych certyfikatów IT Brainbench i 2. W ilości posiadanych certyfikatów Master Level. Do tego posiadają również szeroką wiedzę z różnych obszarów. Wystarczy spojrzeć na najpopularniejsze języki programowania: Java (26,3%), C # (15,4%), JavaScript (13,8%), PHP (13,1%) i Python (8%) (DOU.UA, Programming language popularity ranking, January 2016). Warto również wspomnieć, że Ukraińcy zajmują 1. miejsce pod względem liczby twórców gier Unity3D i inżynierów C ++.

 

Z ich usług polskie firmy nie korzystają jedynie dla oszczędności, ale przede wszystkim z powodu ich wiedzy, wysokich kompetencji i umiejętności. Według badań przeprowadzonych przez firmę HR Work Service pracownicy Ukrainy doceniani są za sumienność (57,8%), a także bardzo dobrą znajomość języków obcych (34%). Nie bez znaczenia jest również ich międzynarodowe doświadczenie (31%).

Outsourcing programistów z Ukrainy otwiera szeroko drzwi dla rozwoju polskiej gospodarki. Dostęp do specjalistów, którzy chcą pracować dla polskich firm i nie mają tak wygórowanych wymagań, jak Polacy, to bodziec, który może skutecznie napędzić polską branże IT. Zwłaszcza, że oprócz outsouring niesie również wiele korzyści: optymalizacja kosztów pracy, elastyczna współpraca, brak zatrudnienia pełnoetatowych pracowników, a więc niższe koszty zatrudnienia, dostęp do specjalistycznej wiedzy ekspertów z zakresu IT, a także możliwości dostosowania warunków współpracy indywidualnie do potrzeb firmy.

 

Dodaj komentarz
kategorie bloga
Najnowsze wpisy
O blogu

Blog Wezom poświęcony zagadnieniom E-marketingu, pozycjonowaniu SEO i optymalizacji, tworzeniu serwisów www, programowaniu mobilnemu oraz webowemu. Posiadamy 16-letnie doświadczenie w branżach IT i E-marketingu, więc zawsze chętnie dzielimy się wiedzą ze światem.