browser adware remover
Kod promocyjny : 
w górę

WordPress: Co warto o nim wiedzieć, jakie ma wady i zalety?

Paweł Korobov
28 Czerwca 2017
Komentarze: 0

Chyba każda osoba mająca styczność z marketingiem sieciowym chociaż raz zetknęła się z systemem Wordpress. Jest to powszechnie wykorzystywane narzędzie CMS, którego powstanie miało miejsce w 2002 roku. Wówczas była to aplikacja stworzona przede wszystkim z myślą o blogerach, którzy poszukiwali prostego w obsłudze oprogramowania o intuicyjnym interfejsie. Wodpress doskonale spełniał te kryteria, dlatego nic dziwnego, że zaczął cieszyć się stale wzrastającą popularnością. Przez następne lata był systematycznie ulepszany i aktualizowany, a obecna jego forma w swoich funkcjonalnościach znacznie przewyższa pierwotną wersję.

 

Wordpress – solidność i funkcjonalność

Za sprawą swojej struktury Wordpress stanowi aplikację webową, która spełnia wszelkie potrzeby użytkowników chcących samodzielnie obsługiwać własną stronę internetową lub bloga. Co istotne, poradzi sobie z tym zadaniem nawet osoba, która dotychczas nie miała jakiejkolwiek styczności z językiem HTML, PHP ani CSS. Za wyborem Wordpressa przemawia także brak konieczności ponoszenia kosztów za jego użytkowanie. System ten jest bowiem udostępniany na darmowej licencji Open Source.

Oprogramowanie Wordpress może być także na wiele sposobów konfigurowane oraz skalowane. Można dokonać jego edycji nie tylko mając na uwadze design graficzny, lecz także opcje funkcjonalne. Bez problemów będziemy mogli zatem dokonać jego personalizacji zgodnie z własnymi preferencjami. W celu dokonania modyfikacji bądź rozbudowy konieczne jest zazwyczaj zainstalowanie odpowiednich wtyczek. Z poziomu logowania możemy wyszukiwać wiele tysięcy rozszerzeń do pobrania, spośród którym za większość nie zostanie naliczona jakakolwiek opłata. Tylko nieliczne z nich wymagają poniesienia symbolicznych kosztów. Nie znaczy to jednak bynajmniej, że możemy pobierać co popadnie w nieograniczonych ilościach. Nadmiar wtyczek może bowiem spowodować, że na naszej stronie pojawią się zakłócenia.

Aktualna wersja oprogramowania Wordpress, po dokonaniu wstępnej konfiguracji oraz zainstalowaniu wtyczek, będzie mogła służyć nie tylko – jak wersja pierwotna – do obsługi prostych blogów. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby wykorzystywać jego możliwości do zarządzania bardziej zaawansowanymi serwisami, do których można zaliczyć chociażby portale społecznościowe i tematyczne, a także sklepy e-commerce.

Platforma Wordpress wyróżnia się niezakłóconym działaniem oraz solidnością. Jej jednokrotne wdrożenie pozwala na sprawną obsługę strony internetowej przez wiele lat. Możemy przy tym liczyć na automatyczne aktualizacje oraz rozbudowę bieżących funkcjonalności.

Skąd wzięła się zatem nazwa Wordpress, która funkcjonuje nieprzerwanie do dzisiaj? Jako jej pomysłodawcę wskazuje się Christine Selleck. Tytuły następujących kolejno edycji są natomiast związane z nazwiskami popularnych artystów muzyki jazzowej.

 

W jaki sposób można wykorzystać oprogramowanie Wordpress?

Platforma Wordpress może być używana w dwojaki sposób. Mamy do wyboru opcję skorzystania z serwera hostingowego dostarczanego przez Wordpress.com lub instalację na własnym serwerze.

Hosting od Wordpress.com

Pierwszym krokiem jaki musimy przejść jest rejestracja na stronie WordPress.com w celu założenia indywidualnego konta. Decydując się na taki wybór nie musimy martwić się o obsługę techniczną. Usługodawca zadba zarówno o zarządzanie serwerem, dokonywanie bieżących aktualizacji, a także właściwe szyfrowanie danych. Za realizację tych procesów jest odpowiedzialny team programistów WodPressa.

Użytkownikowi są natomiast wręczane unikalne dane, umożliwiające logowanie do panelu administratora. Pomyślna autoryzacja upoważnia go do modyfikacji budowy strony i elementów układu graficznego, a także zamieszczania contentu. Powstała strona domyślnie otrzyma URL następującej postaci: http://www.twoj-login.WordPress.com. Nic nie stoi jednak oczywiście na przeszkodzie ku temu, aby przypisać stronie własną – zakupioną wcześniej - nazwę domeny.

Wadę strony na serwerze Wordpress.com stanowi niewątpliwie fakt, iż nie będziemy mogli wgrać własnego szablonu, co może stanowić pewną niedogodność. Na szczęście Wordpress oferuje nam rozbudowaną bazę gotowych szablonów. Nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, aby dokonać ich modyfikacji w kodzie CSS. Całkowicie odpada zaś opcja edycji kodu plików wgranych na stronę.

Jako wyraźną zaletę tej alternatywy należy wskazać całkowitą automatyzację pod względem generowania kopii bezpieczeństwa (data backup), a także niezakłóconą wydajność serwera. Istnieje także możliwość uniknięcia wskazanych wyżej niedogodności. W tym celu należy wykupić konto hostingowe VIP. Jego posiadanie to przywilej dodawania osobistych szablonów, modyfikacji kodu PHP, a także umieszczania reklam na stronie.

Wgranie WordPressa na prywatny serwer

Wybór tej opcji wymagać będzie odwiedzenia portalu WordPress.org w celu pobrania aktualnej wersji aplikacji, którą należy wgrać na osobistym serwer. Zanim przystąpimy do instalacji, warto wcześniej zweryfikować, czy aby na pewno odpowiada on technicznej specyfikacji wymaganej do obsługi WordPressa. Po tego typu informację musimy zgłosić się do usługodawcy naszego hostingu. Samo wdrożenie jest zadaniem banalnie prostym i błyskawicznym. Wystarczy rozpakować pobrany pik zip, po czym przesłać pliki na serwer. Następnie będziemy musieli uruchomić przeglądarkę, aby wpisać do niej adres, odsyłający do katalogu z odpowiednimi plikami WordPressa. Teraz wystarczy już jedynie stosować się do wyświetlanych na monitorze wskazówek.

Niewątpliwą zaletą omawianego wariantu jest otrzymanie zgody na wgranie dowolnych wtyczek oraz szablonów. Zyskujemy także możliwość wsparcia ze strony wielotysięcznej społeczności użytkowników Wordpressa. Możemy również w dowolnym czasie dokonywać zmian w kodzie php. Kwestia natomiast tego w jakim stopniu strona będzie wydajna zależy od tego, jakiej jakości usługę hostingową posiadamy. Po stronie użytkownika leży zarazem obowiązek dbania o bezpieczeństwo danych, a także przeprowadzanie aktualizacji oraz czynności konserwacyjnych.

 

Jak krok po kroku zainstalować system WordPress?

Zanim będziemy mogli rozpocząć instalację platformy WordPress będziemy musieli się wcześniej upewnić, że posiadany przez nas serwer umożliwia obsługę bazy MySQL oraz kodu PHP.

Kolejne etapy instalacji oprogramowania są następujące:

  • ściągnąć katalog zawierający pliki WordPressa ze strony Wordpress.org
  • po rozpakowaniu przenieść pliki na własny serwer www
  • dostać się za pomocą przeglądarki stron internetowych do katalogu mieszczącego pliki i stosować się do prezentowanych wskazówek.

Jeśli chcemy skorzystać z polskiego tłumaczenia konieczne będzie jednocześnie:

  • pobranie paczki zawierającej tłumaczenie na język polski
  • przesłanie plików znajdujących się w folderze wordpress/wp-content/languages. Mieści się on w paczce do katalogu wp-content/languages
  • teraz trzeba będzie dokonać edycji pliku wp-config.php. Jego lokalizacją jest nadrzędny katalog z plikami Wordpressa. Jeżeli uda nam się go odnaleźć, poszukujemy następnie następującego fragmentu:

define(‚WPLANG’, ”);

 który wymaga zamiany na: 

define(‚WPLANG’, ‚pl_PL’);

 

Może zdarzyć się przy tym sytuacja, iż wskazany fragment kodu po prostu nie istnieje. Wówczas należy dopisać go w pliku wp-config.php.

 

Pozytywne strony platformy Wordpress

Prostota w użyciu

Cechą pozytywne wyróżniającą WordPress w zestawieniu z innymi platformami CMS jest intuicyjność obsługi. Wystarczy zauważyć, że tego typu systemy jak Joomla czy Drupal mogą być wykorzystywane jedynie przez tych użytkowników, którzy znają HTML-a oraz język programowania PHP. Niesamowicie prosta jest także rozbudowa WordPressa o nowe funkcjonalności czy zmiana układu strony. Wystarczy po prostu wyszukać interesującą nas wtyczkę czy wbudowany szablon i najzwyczajniej w świecie kliknąć w celu rozpoczęcia instalacji.

W społeczności siła

Oprogramowanie WordPress stało się na tyle znane na całym świecie, że błyskawicznie zbudowała się wokół niego szeroka społeczność, podejmująca dyskusje na dedykowanym forum internetowym. W razie problemów z techniczną obsługą platformy możemy także skorzystać z polskiego wsparcia, udostępnionego na stronie pl.wordpress.org.

Wtyczki

Aplikacja WordPress posiada kilkanaście tysięcy rozszerzeń, które pozwalają przekształcić prostą platformę blogową w rozbudowany CMS. Za większość z nich nie musimy płacić.

Gdzie znaleźć szablony?

Na oficjalnej stronie internetowej oprogramowania odnajdziemy tysiące propozycji gotowych szablonów. Dzięki ich wykorzystaniu dostosujemy design oraz układ strony wedle własnych preferencji.

 

Wady platformy WordPress

Chcąc zachować uczciwość nie możemy zapomnieć o wadach systemu WordPress. Przede wszystkim należy do nich zaliczyć fakt, iż edycja strony wymaga posiadania umiejętności programowania. Udostępnione wtyczki nie zawsze okażą się wystarczające, a wtedy jedynym rozwiązaniem będzie ingerencja w kodzie.

Trudność w modyfikacji elementów graficznych

Mając na uwadze obecne trendy w marketingu zmierzające do personifikacji każdego produktu, możemy napotkać na poważną barierę podczas korzystania z WordPressa. Jak się okazuje, pomimo wielu możliwych do pobrania szablonów, niewiele różnią się one pomiędzy sobą. Aby nadać stronie indywidualny charakter, konieczne jest zatem dokonanie modyfikacji w kodzie źródłowym. Będzie to możliwe jedynie pod warunkiem znajomości języka HMTL oraz CSS.

Problemy z wydajnością

Zakładając, że nie wystarczą nam podstawowe funkcjonalności WordPressa, konieczna będzie instalacja wtyczek. Ich nadmiar skutkuje niestety znaczącym spadkiem wydajności oprogramowania. Sytuacja taka ma miejsce zwłaszcza w przypadku pobierania wtyczek z mało wiarygodnych źródeł. W konsekwencji dochodzi do wieszania się systemu, a jego aktualizacja powoduje spore komplikacje. Odmienną kwestią jest właściwa konfiguracja wtyczek, a także nieprawidłowości w kodzie na skutek jego edycji przez niedoświadczone osoby.

 

Podsumowanie

Reasumując, platforma Wordpress to bezpłatny system zarządzania treścią, który w podstawowej wersji jest całkowicie bezpłatny. Zyskujemy możliwość jego rozbudowy na wiele sposobów, do czego służą zwłaszcza gotowe wtyczki. Ze względu jednak na potencjalne ryzyko spadku wydajności na skutek samodzielnego wdrażania strony w systemie WordPress, warto przekazać tę czynność w ręce profesjonalnych programistów z doświadczeniem.

 

Masz pytania? Zamów konsultację.

Dodaj komentarz
kategorie bloga
Najnowsze wpisy
O blogu

Blog Wezom poświęcony zagadnieniom E-marketingu, pozycjonowaniu SEO i optymalizacji, tworzeniu serwisów www, programowaniu mobilnemu oraz webowemu. Posiadamy 16-letnie doświadczenie w branżach IT i E-marketingu, więc zawsze chętnie dzielimy się wiedzą ze światem.